انتخاب رنگ

تفاوت لمینیت و پارکت، کدامیک برای ما پسندیده است؟
وبلاگ 1398/05/16 14 : 13

تفاوت لمینیت و پارکت، کدامیک برای ما پسندیده است؟

تفاوت لمینیت و پارکت، کدامیک برای ما مناسب است؟

همه ما نام لمینیت و پارکت را در صنعت ساختمان و طراحی کف شنیده ایم، اما کمتر افرادی از تفاوت های عمده و اساسی این دو کفپوش آگاه هستند؛ به همین منظور در این مطلب با شما همراه شدیم تا شما را با تفاوت لمینیت و پارکت آشنا کنیم و بهترین آن ها را برای فضای داخلی به شما معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید. 

 

پارکت چیست؟

کفپوش پارکت از چوب طبیعی درختان ساخته می شود و مثل تمامی لوازم و وسایل چوبی نسبت به آب فوق العاده حساس هستند در صورت تماس با آب به سرعت آنرا جذب کرده و متورم می شود، همچنین در مورد دیگر معایب پارکت می توان گفت که در اثر برخورد اشیا نوک تیز آسیب می بینند و زیبایی خود را از دست می دهند؛ بنابراین برای خانه هایی که قصد استفاده از فرش را ندارند مناسب نیستند.

جنس کفپوش پارکت از چوب درختان است و از چوب های مختلف، در ابعاد و اندازه های گوناگونی ساخته می شود. پارکت ها، ظاهر و نمایی بسیار زیبا و بینظیر دارند. برای نصب آن از چسب مخصوصی استفاده می شودو پس از اینکه چسب خشک شد، سطح آن را ساب  زده و برای اینکه سطح پارکت صاف و صیقلی شود بر روی آن لاک می زنند.بعد از گذشت 24 ساعت از زمان نصب این نوع پارکت می توان وسایل منزل را چید.

درصورت تماس پارکت با آب، سطح آن متورم شده و باد و فرم آن کمی تغییر می کند. برخورد اشیا نوک تیز و برنده، به سطح پارکت آسیب میزنند و روی آن خش می اندازند برای همین گاهی لازم است که مجددا سطح آن ساب خورده و لاک زده شود. اما سالم ترین کفپوش از لحاظ سلامت،سازگاری با محیط زیست . بهداشت و پاکیزگی، کفپوش چوبی یا همان پارکت است. استفاده از این کفپوش زیبا بر ارزش خانه شما نیز می افزاید. از آنجا که جنس پارکت ها، چوب طبیعی و هیچگونه عایق سازی جهت محافظت در برابر رطوبت روی آن صورت نگرفته است، بهتر است در محیط ها با رطوبت زیاد استفاده نشوند. می توان از این نوع کفپوش با رعایت نکاتی که گفته شد برای مدت طولانی استفاده کرد. ولی نگهداری قابل ملاحظه ای نیاز دارد.همچنین در برابر عوامل محیطی مقاوم بوده و نقش، رنگ و زیبایی خود را از حفظ میکند. این نوع کفپوش عایقی مناسبی برای صدا و دما در فصل های گرم و سرد سال است.  برای تمیز کردن پارکت از مواد مخصوصی استفاده می شود تا پوشش محافظ یا لاک آن آسیب نبیند.

 علاوه بر هزینه اولیه، هزینه های نصب و نگهداری آن ها نسبت به سایر کفپوش ها بالا هستند.

 

لمینت چیست؟

لمینیت ها از الیاف چوب فشرده ساخته میشوند و مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی شود؛ بنابراین ارزان تر و بسیار مقاوم تر از پارکت های چوبی هستند. از مزایای لمینت می توان به نحوه نصب آسان و سریع آن ها اشاره کرده که برخلاف پارکت به کف اتاق چسبانده نمی شوند، بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت ها وجود دارد، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می شوند.  و قابلیت جابجایی نیز دارند.

کفپوش لمینت

تفاوت پارکت و لمینت در این است که لمینت کفپوشی مدرن است که  از الیاف چوب فشرده به همراه رزین ملامین ساخته می شود و جنس آن مانند پارکت از الوار های چوبی طبیعی نیست. سطح خارجی لمینت همچون چوب است و نقش و نگار  چوب را دارد. روکش کفپوش لمینت با اکسید آلومینیوم پوشانده شده است که در برابر اجسام تیز و ساییدگی مقاومت بالایی نسبت به پارکتها دارد.. این نوع کفپوش را با چسب نمی چسبانند دور تا دور لمینت شیارهایی به نام کلیک دارد که به صورت نر و ماده هستند و در یکدیگر قرار گرفته و قفل می شوند. بدین صورت در سطح وسیعی بدون استفاده از چسب بر روی کف قرار می گیرند. لمینتها، به دلیل عدم استفاده از چسب به هنگام نصب، به کف منزل آسیب نمی رساند. بنابراین به راحتی می توان لمینت ها را جمع آوری کرد و در جای دیگری، مجددا آن ها را نصب کرد. بهتر است قبل از نصب لمینت، فوم مخصوصی را در زیر آن ها پهن کرد. بدین ترتیب این کفپوش نیز عایق مناسبی برای صدا، حرارت و برودت نیز می شود.

بلافاصله پس از نصب، می توان وسایل منزل را بر روی آن چید. کفپوش لمینت نیز نسبت به نور خورشید مقاوم است و رنگ و روی آن تغییر نمی کند. برای تمیز کردن لمینت از تی یا دستمال نم دار میتوان استفاده کرد .لمینت نیز از نظر بهداشتی آنتی باکتریال و مناسب است. اگر قسمتی از لمینت آسیب دید به راحتی میتوتن تعویض کرد ولی مثل پارکت قابلیت سنباده زدن را ندارد. نقطه مشترک هر دو کفپوش در این است که با قرار دادن وسایل سنگین، کوبیده و خراب نمی شوند و نکته آخر اینکه استفاده از کفپوش لمینت نسبت به متریال های ساختمانی مانند سنگ و سرامیک طرح پارکت یا ساده و … بسیار مقرون به صرفه و زیبا است.

 

نکته پایانی

نکات قابل تعمل در مورد تفاوت پارکت و لمینت به جهت راهنمایی در پایین آورده شده است.

• از لحاظ ظاهری پارکت نسبت به لمینت زیباتر است.

• مقاومت لمینت نسبت به لکه و حرارت مثل آتش سیگار بیشتر از پارکت است.

• نگهداری از لمینت نسبت به پارکت راحت تر است.

• پارکت لمینت یا همان لمینت نسبت به آب و رطوبت بسیار مقاوم تر از پارکت است.

• عمر مفید پارکت بین 40 تا 80 سال است ولی عمر مفید لمینت 10 سال است.

• از لحاظ زیست محیطی نیز استفاده از پارکت بهتر است و بعد از دور انداختن این کفپوش، بدون هیچ آسیبی به محیط زیست بر می گردد. اما کفپوش‌ لمینت به دلیل دارا بودن ماده رزین ملامین و همچنین فشار در زمان ساخت، جزو محصولات ار گانیک و حافظ محیط زیست قرار نمی گیرد.

مزایای لمینت نسبت به پارکت بیشتر است. برای همین مدتهاست که از پارکت استفاده چندانی نمی شود و در بازار نیز بسیار کم یافت می شود.

نتیجه گیری : تفاوت های پارکت و لمینیت  

 پارکت لمینت، تفاوت های بسیار زیادی با پارکت چوبی دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1.  عدم استفاده از چسب در نصب پارکت لمینت،باعث می شود به کف اتاق صدمه وارد نشود. 

2.  لمینت به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می شود، پس از اجرای کامل، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کنند و عایق صوتی و برودتی خوبی محسوب می شوند.

3. سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت بسیار بالاست.

4.  لمینت پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب امکان چیدمان فضا وجود دارد.  

5.  لمینیت نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاومتر از پارکت های قدیمی هستند.

6. لمینیت نسبت به آب بسیار مقاوم تر از پارکت های چوبی قدیمی هستند.

7. کفپوش لمینیت نسبت به پارکت بسیار مقرون به صرفه تر است و نیاز به نگهداری کمتری دارد.

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه